utorak, 27. okt 2020, 17:30
Izvor: Radio Beograd 2
Autor: Maja Čolović Vasić
Aleksandar Glazunov - Simfonija br.5 (Herojska)
"Dragom Sergeju Ivanoviču Tanjejevu kao znak dubokog poštovanja njegovom talentu, uz iskrenu zahvalnost na mnogim dragocenim savetima", stoji na početku partiture Simfonije br. 5 koju je Aleksandar Glazunov komponovao 1895. godine.
Premijerno je bila izvedena na koncertu u Sankt Petersburgu pod dirigenstkom upravom samog autora 17. februara 1896. i dočekana je vrlo pozitivno. Kritika je istakla „plemenitost, gracioznost i izražajost muzike" kao i "savršenu harmonizaciju i još bolju orkestraciju." Delo koje predstavlja „savršen primer lirsko-epskog simfonizma Glazunova" i njegov, u suštini, romatičarski stilski izraz, otkriva i njegovo izuzetno majstorstvo i poznavanje muzičke forme i kontrapunkta. Sifmoniju u večerašnjoj emisiji izvodi Simfonijski orkestar SSSR- a, pod dirigentskom upravom Jevgenija Svetlanova.
Urednica i voditeljka: Maja Čolović Vasić
Autor:
Ivana Komadina, Gorica Pilipović, Maja Čolović Vasić, Zorica Premate i Radoš Mitrović
U AUTOGRAMU predstavljamo značajna dela koja najpotpunije reflektuju domete i umetničku ličnost nekog autora u pojedinim segmentima njegovog opusa. [ detaljnije ]
komentari